Stratejimizin dört temel unsurundan biri olan müşteri odaklı yaklaşımımızla, müşterilerimizle sürdürülebilir, uzun soluklu ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Şirketimizin tüm faaliyet alanlarının odağında, yenilikçi çözümler ile müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini  karşılayacak  ürün ve hizmet sunumlarımızı geliştirmek yer almaktadır.

Teknik Hizmetler Ekibi

Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine en iyi değer sunumu sağlayacak ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra, müşteri ilişkilerimizde de en iyiyi hedeflemekteyiz.

Sektöründe ilk olan Votorantim Cimentos Teknik Hizmetler Ekibi, Votorantim Cimentos ürünlerinin kullanım alanlarında değer yaratmak için her zaman müşterilerinin yanındadır.

Teknik Hizmetler Ekibi çimento ürün verimini artırmak için çimento performans  analizleri; beton, beton bileşenleri, agrega ve katkı testleri yapmaktadır. Ayrıca, müşterilerimizin teknik personeline verilen teorik ve iş üstü eğitimler ile müşterilerimizin üretimdeki teknik yeterliliklerine katkı sağlamak hedeflenmektedir.

Müşterilerimizin iş süreçlerine katkıda bulunma ve çözüm ortağı olma bilinci ile hareket eden satış ekibimiz ve Teknik Hizmet ağımız ile müşterilerimizin her zaman yanındayız.

Müşteri Hizmet Hattı

Müşterilerimiz ürün ve hizmetlerimiz hakkındaki dilek,  şikayet ve memnuniyetlerini  444 99 66 numaralı Müşteri Hizmet Hattımız ile bize kesintisiz ulaştırabilmektedir.

Müşteri Hizmet Hattımız aracılığı ile iletilen tüm  şikayetler sistematik bir şekilde kayıt altına alınmakta ve ilgili sorumlu personele iletilmektedir. Her bir şikayet ile ilgilenen bir sorumlunun yanı sıra tüm şikayetler ve çözüm süreçleri yakından takip edilmekte ve üst yönetime düzenli olarak raporlanmaktadır.

Şikayetin çözümüne yönelik gerekli aksiyonlar alındıktan sonra, müşterilerimizin şikayetlerinin çözüm sürecinden memnuniyetleri sorgulanmaktadır.