Votorantim Cimentos Türkiye

2012 yılında Türkiye pazarına giren Votorantim Cimentos; Votorantim Sanayi ve Ticaret A.Ş., Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Votarantim Nakliyecilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. olarak çimento, beton ve agrega sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Türkiye'de Ankara-Hasanoğlan, Yozgat, Sivas, Çorum, Nevşehir ve Samsun’da çimento fabrikaları ile faaliyet gösteren şirketin yıllık toplam 4.3 milyon ton çimento üretim kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca, şirketin 4.1 milyon m3 hazır beton üretim kapasitesi ve 3 milyon ton agrega üretim kapasitesi vardır.


Votorantim Cimentos'un üyesi olduğu Votorantim A.Ş. yüzde yüz Brezilya sermayeli uluslararası bir şirkettir ve 20'den fazla ülkede çimento, metal, çelik, enerji, kağıt, konsantre portakal suyu gibi çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir. 1933 yılından itibaren yapı malzemeleri (çimento, beton, agrega ve alçı) sektöründe yer alan Votorantim Cimentos, yıllık 53,35 milyon ton çimento üretim kapasitesi ile sektörünün en büyük şirketlerinden biridir.

Votorantim Cimentos en önemli ve en hızlı büyüyen pazarlarda stratejik konumlanması bulunan bir network ağında faaliyet göstermekte olup, Brezilya dışında 10 ülkede faaliyet göstermektedir. Türkiye bu ülkelerden birisidir.