Hasanoğlan Fabrika %100 Oranında Isıl Yer Değiştirme Lisansı

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Hasanoğlan Fabrikamıza, %100 oranında ısıl yer değiştirme lisansı verildiğini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.
11-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Hasanoğlan Fabrikamızda petrol koku gibi yenilenemeyen geleneksel yakıtı atık ile değiştirmemize imkan veren ilgili deneme çalışmamızı yaparak, %39,9 olan enerji kazanımı oranımızı %100 oranına çıkardık.

Çimento endüstrisi atık sorununun çözümüne büyük katkı sağlamaktadır. Enerji geri kazanımı, ömrünü tamamlamış lastik, tekstil, plastik, selüloz içerikli malzemeler ve benzeri bir çok materyalin ortadan kaldırılmasına ve üretim sürecimizde yakıt olarak kullanılmasına izin verir. Böylece yenilenemeyen kaynakların korunmasına yardımcı olurken, karbondioksit üretimini de azaltırız. 

Votorantim Cimentos’ta bizler, döngüsel ekonomiyi gerçeğe dönüştürüyoruz. Atık yönetimi hiyerarşisinin uygulanmasına öncelik veriyor, atıkların önlenemediği, tekrar kullanılamadığı veya geri dönüştürülemediği durumlarda geri kazanılmalarını sağlıyoruz. 

Hasanoğlan Fabrikamızın, Türkiye’de %100 oranında ısıl yer değiştirme oranına sahip ilk ve tek fabrika olmasından dolayı gurur duyuyor, bu projenin yürütülmesinde emeği olan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.